Процесори немає товарів в цій категорії

Процесори - з чого все починалося.
Сьогодні ми з вами живемо за доби розвитку інформаційних технологій. Які кардинально змінили спосіб життя сучасної людини. Комп'ютери, інтернет, планшети, мобільні телефони – усім цим сьогодні вже нікого не здивуєш. Адже так було не завжди. Зараз, мабуть, мало хто замислюється, як і з чого починалося все. Наявність комп'ютера сьогодні стала повсякденною річчю. Хоча кілька десятків років тому він був практично недоступний звичайним людям, і використовувався лише на виробництвах та у військовій промисловості. Сьогодні хотілося б розповісти про найважливішу деталь, серце – центральний процесор комп'ютера. Він пройшов дуже довгий шлях удосконалення, поки дійшов до нас з такими можливостями, як ми звикли його бачити. Тож давайте згадаємо, з чого все починалося і як йшли розробки цієї незамінної деталі ПК.
А почалося все ще у далеких 1950-х роках. Тоді перші процесори були дуже дорогими, великими та складними пристроями. Працювали вони за рахунок механічних реле, трохи згодом стали використовувати вакуумні лампи, а ще пізніше – запровадили транзистори. Ці пристрої відрізнялися поганою надійністю, низькою швидкодією та великим тепловиділенням. З появою великих інтегральних схем розробникам вдалося з'єднати всі компоненти процесора в одну схему. Так у 1971 році компанією Intel було розроблено перший у світі мікропроцесор під назвою Intel 4004, який використовувався у калькуляторах. Серед компаній розробників мікропроцесорів можна виділити дві основні – це AMD та Intel. Саме ці дві компанії конкурували протягом кількох десятків років і залишаються конкурентами до теперішнього часу. Звичайно, були й інші компанії, але майже всі вони через якісь причини не зуміли дожити до наших днів.
Після створення першого процесора компанія Intel випустила мікропроцесор Intel 8008, який кардинально відрізнявся від попередника. Він працював на частоті 800 кГц та мав 3500 транзисторів. З появою перших ПК розробники компанії Intel замислилися над створенням потужнішого процесора. Так з'явився на світ Intel 8080, він був продуктивніший за минулу модель у десять разів. Тим часом, компанія-конкурент AMD в 1974 році випускає свій перший процесор AMD 9080, який був майже повною копією мікропроцесора Intel 8080. Однак компанія також розробила мікросхеми, що застосовуються в цифрових пристроях під назвою Am2900. Хочеться відзначити, що у СРСР паралельно американським, також велися розробки різних обчислювальних машин. Спочатку наші розробки не поступалися закордонним у продуктивності, проте з початком використання американської технології IBM 360, яку пізніше замінила PDP-11, СРСР почала стрімко відставати від Америки, оскільки почала копіювати зразки імпортних виробників, що поставило хрест на вітчизняному електронному виробництві.
Після виходу першого ПК, який отримав назву Altair 8800, інші компанії також спробували створити власні процесори. Однією з них була Motorola, яка в 1974 році випустила свій перший мікропроцесор MC 6800. Хоча він і мав продуктивність порівнянну з Intel 8080, цей процесор мав дуже невеликі продажі, через що компанія зазнала великої невдачі і звільнила близько чотирьох тисяч своїх робітників . Зрештою, звільнені співробітники компанії Motorola створили власну, яка отримала назву MOS Technology. Випустивши свій перший процесор MOS Technology 6501, їх звинуватили в плагіаті з боку Motorola, адже їх процесор практично копіював MC 6800. Після цього MOS Technology випустили оновлену модель 6502, яка мала вже суттєві відмінності.
У 1976 році такий же крок створення свого проекту зробили і колишні працівники Intel, і випустили процесор Zilog Z 80. Він також особливо не відрізнявся своїми характеристиками, але мав одну особливість – можливість розгону, тобто збільшення продуктивності. Ця можливість та низька ціна сприяли успіху на ринку Zilog Z80. Цей процесор широко використовувався і в нашій країні аж до 90-х років, у пультах дистанційного керування, ігрових приставках, а також у військовій техніці.
У 1979 році компанією Intel було випущено два процесори: Intel 8086, який у зв'язку зі своєю дорожнечею так і не став популярним на ринку, і 8088, в якому виробники врахували всі помилки попереднього чіпа, і в результаті отримали велику кількість продажів. Не відставали й інші компанії: Zilog випустила свій Z8000, а Motorola – MC 68000. Однак ці процесори не стали дуже популярними. У 1982 році вийшов знаменитий процесор компанії Intel 80286, який за своїми характеристиками значно перевершував конкурентів. У ньому було використано новий режим, який дозволяв працювати відразу кількох програм одночасно. А в 1993 році завдяки виходу мікропроцесора Pentium II компанія Intel зайняла лідируючі позиції на ринку. Цей чіп кардинально відрізнявся від усіх відомих на той час процесорів, адже тут можна було виконувати дві команди одночасно. Також було збільшено пропускну спроможність шини.

1998 року вийшла перша бюджетна версія процесора Intel Celeron, який працював на базі Pentium II, проте не мав кешу. Це дозволило Intel успішно конкурувати із компанією AMD на ринку бюджетних процесорів.
Серед конкурентів Intel також була компанія Cyrix, заснована у 1988 році. Спочатку вона випускала лише додаткові чіпи для процесорів Intel. А в 1991 році вийшли повноцінні процесори компанії: 486SLC та 486DLC. За продуктивністю ці чіпи не поступалися процесорам Intel, а також мали досить велику популярність на ринку. А в 1995 році компанія випустила чіп навіть перевершуючий аналог від Intel. Однак наприкінці 90-х років Cyrex вже не змогла скласти конкуренцію компаніям, що все більше розвиваються, і в результаті була куплена корпорацією VIA Technologies.
Основний конкурент Intel – компанія AMD, теж не стояла на місці. Процесор AMD K5 перевершив продуктивність Pentium II. А після покупки AMD компанії NexGen, розробники випустили наступну версію чіпа К6, в якому було використано багато нових технологій.
Зараз із зростанням популярності інтернету, щоб купити процесор, не обов'язково виходити з дому. Адже інтернет-магазини України пропонують зробити покупку прямо з дому. Достатньо лише оформити замовлення.
Як бачимо, у непростій боротьбі за лідерство залишилися найстійкіші та найгідніші компанії. Intel та AMD і сьогодні не перестають дивувати нас своїми новітніми розробками. Той факт, що обидві компанії є дуже серйозними конкурентами один одному, підштовхує їх до розробки нових і нових технологій.